A Mira Office s. r. o. családi vállalkozást 2007-ben alapították. A kis papírboltból azóta iskolai és irodaszerek nagykereskedése lett, amelyet Csenger Adrienn és öccse Tibor a szülei nyomdokaiba lépve épít tovább.
Milyen indíttatásból kezdtél vállalkozni?
Az egyetem után Barcelonában kezdtem dolgozni beszerzőként egy kereskedelmi cégnél. Minden nap egy szépséges papírbolt előtt sétáltam el, és az agyam elkezdett kattogni: hogyan lehetne nálunk is menő papírboltot csinálni? Fél év után úgy döntöttem, nekem itthon a helyem, én itt akarok maradandót alkotni. Az első évben csak tanultam a szakmát, mindenbe belekóstoltam. Ez olyan üzletág, ahol minimum egy év kell ahhoz, hogy az összes lehetséges szituációt megtapasztald. Tényleg mindent csináltam: webáruházat építettem, megtanultam a marketing fortélyait, a külföldi beszerzést intéztem, eladókat iskoláztam, és rengeteget ötleteltem. Idővel néhány tevékenységet átadtam, vagy kiszerveztük, és én tovább fejlesztettem magam üzleti szinten.
Honnan indult a vállalkozás és hol tart most?
Zselízi családi vállalkozásunk 12 éve alakult. Az elején egy kis papírboltunk volt Léván, majd fokozatosan kiépítettük a viszonteladói hálózatunkat, amely ma már országos szintű. Több neves márka képviselői és forgalmazói lettünk Szlovákiában. Négy éve saját iskolatáska-márka építésébe kezdtünk. Megnyitottuk a boltunkat Zólyomban, a lévait egy óriási diszkontáruházzá bővítettük, és Zselízen az idén sikerült beköltöznünk az új központunkba. Anyukám és apukám alapította a céget, amelyhez én hét éve csatlakoztam. Jelenleg kereskedelmi igazgatóként tevékenykedem. Tibor öcsém négy éve erősíti csapatunkat a zselízi részleg irányítójaként. Apukám már csak tanácsadóként van jelen a cégben, anyukám a pénzügyi részlegünket vezeti.
Mi számít a legnagyobb vállalkozói sikerednek, milyen út vezetett ennek eléréséhez?
Négy éve kezdtük a ReyBag iskolatáskák gyártását. Táskáinkat kifejezetten az első osztályosoknak terveztük: legkönnyebb a piacon, minden követelménynek megfelel és minden dizájn saját tervezés. Jelenleg több mint 100 papírboltban kaphatók országszerte és Magyarországon. Egy éve németországi szakmai kiállításon is részt vettünk, hogy a külföld felé nyissunk, de ez egy hosszú folyamat, mivel még ismeretlenek vagyunk a nemzetközi piacon.
Milyen nehézségekkel kell megküzdened?
Mivel a szűk család szinte állandóan együtt dolgozik, sok a súrlódási pont. Nem telik el úgy egy családi ebéd, hogy ne kerülne szóba az üzlet. Szerintem ez a legnagyobb hátránya a családi vállalkozásnak, sohasem tudunk kikapcsolni.
Hogyan és milyen területeken képezed magad vállalkozóként? Van olyan képzés, könyv, amit ajánlanál a többieknek is?
Állandóan tanulok, képzésekre járok és szakmai könyveket olvasok, hogy hatékonyan működjünk és folyamatosan fejlődjünk. Ez az, amit a legjobban szeretek: tervezni, új dolgokat kitalálni és új kihívásokat keresni. Pontosan ez az, ami a legtöbb konfliktust okozza a családban, de szerintem éppen ezzel kerülhetünk versenyelőnybe, mert folyamatosan fejlődünk, újítunk és javítunk minden folyamaton. Szerencsés vagyok, hogy a munkám a hobbim is, másképp nehéz lenne napi 14 órákat dolgozni.
Mi a jövőképed a vállalkozásodat illetően?
Jelenleg 28-an vagyunk, és további bővülést tervezünk. Konkrét terveket még nem árulhatok el, de mindenképp szeretnénk, ha a tevékenységünkben helyet kapna az ökológiai, újrahasznosítási gondolkodásmód is, ami nagy kihívást jelent a szakmánkban.